Leczenie stomatologiczne w ciąży

Ciąża to dla każdej kobiety okres szczególny, rodzi się w niej nowe życie, budzą się nowe dylematy, a stosunek do zdrowia i życia znacząco się zmienia. Kobieta pragnie być zdrowa dla siebie i dziecka. Dlatego o pewne zdrowotne sprawy, takie jak na przykład zdrowie zębów, powinno się zadbać jeszcze przed ciążą. Planując dziecko, kobieta powinna wykonać podstawowe badania zdrowotne, w tym również przegląd uzębienia. Jeżeli wszystkie badania wyjdą pozytywnie, nie ma się czego obawiać i wtedy można mieć pewność, że ciąża przebiegnie spokojnie i bez większych komplikacji zdrowotnych.

Co jednak, gdy ciąża w pełni a młoda przyszłą mamę zaczynają boleć zęby? Oczywiście niezwłocznie powinna się ona udać na przegląd i po poradę, której udzieli jej najlepiej zaufany stomatolog. Wrocław dysponuje wieloma prywatnymi gabinetami, kilkoma klinikami stomatologicznymi i ośrodkami, w których świadczy się wysokie jakości usługi z zakresu stomatologii. Listę najpopularniejszych znajdziesz na stronie dentysta-stomatolog.com/wroclaw,1.html. Profesjonaliści zbadają młodą mamę w bezpieczny zarówno dla niej, jak i dla dziecka sposób i pomogą zaplanować przebieg ewentualnego leczenia. Nie trzeba się go obawiać, gdyż małe ubytki leczy się bez znieczulenia a zastosowane wypełnienia nie przenikają do organizmu kobiety a tym samym nie zaszkodzą dziecku. W przypadku leczenia kanałowego, do którego konieczne będzie zastosowanie znieczulenia również nie należy mieć obaw. Zgłaszając lekarzowi informację o brzemiennym stanie pacjentki, możemy mieć pewność, że zostaną dobrane bezpieczne dla niej leki znieczulające.

O wiele groźniejsze dla matki i dziecka może się okazać nieleczenie powstałych ubytków, gdyż w razie powstania infekcji może ona przeniknąć do organizmu i spowodować znaczne komplikacje. Problematyczne mogą się okazać również ubytki, do zdiagnozowania których potrzebny będzie rentgen, gdyż w ciąży się go nie wykonuje z powodu szkodliwego wpływu, jaki może mieć na organizm ludzki. W ciąży można go wykonać tylko w przypadku absolutnej konieczności i przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności oraz osłony na brzuch. Należy pamiętać, iż zęby kobiety w czasie ciąży narażone są na poważne osłabienie. Znacząco wzrasta ryzyko powstania próchnicy a to gównie za sprawą mocno osłabionych w tym okresie dziąseł. Mają one tendencję do opadania, odsłaniając szyjkę zęba i narażając go na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych, dlatego tak ważne jest aby zęby w tym czasie regularnie oglądał zaufany dentysta.

1 komentarz

  1. Iwona

    O dobry stan zębów najlepiej zadbać jeszcze przed zajściem w ciążę – tylko to zapobiegnie niepotrzebnemu stresowi…

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>